Dynamic WT a baňa Cígeľ - Trenčianský letecký zväz

hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Dynamic WT a baňa Cígeľ

ARCHÍV > SLZ Trenčín 2015
 
 
 
 

  V stredu 11.3.2015  výbor pobočky zorganizoval zájazd do Prievidze, jednak  exkurziu  do  podniku na výrobu ultraľahkých  lietadiel  a návštevu  Hornonitrianského  banského skanzemu.
Firma AEROSPOL, spol.s.r.o na výrobu ultraľahkých motorových lietadiel a vetroňov má výrobné haly v priestoroch  letiska v Prievidzi.

Podnik je zameraný predovšetkým na výrobu ultraľahkého motorového lietadla Dynamic  WT9, je to dvojmiestne lietadlo light sport.
Svoju malú hmotnosť dosahuje vďaka pokrokovému konštrukčnému riešeniu a použitia najmodernejších  materiálov, akými sú sendvičové škrupiny a uhlíkové komponenty.
Lietadlo dosahuje max. rýchlosť 300 km/hod. Priemerná dodržovaná cestovná rýchlosť je 200-250 km/hod. Dolet má až 1600 km. Je vybavené štvortaktným motorom  Rotax  912 UL ktorý má životnosť 2000 letových hodín.   
Výrobnými halami nás s odborným výkladom sprevádzal jeden  s vedúcich pracovníkov firmy p. Miroslav Maťaš.

                            Obdivovali sme zručnosť pracovníkov pri výrobe trupov, krídiel i riadiacich plôch. V montážnej hale sme videli usadzovanie motorov, montáž  prístrojov pre kontrolu letu a pohonnej jednotky, navigačného a rádiotechnického vybavenia.

Zaujímavá bola i dielňa, kde sa robia generálne opravy vetroňov, ktorých hlavné časti /trup, krídla/ sú vyrobené z laminátu. Tu nás tiež zaujal vetroň nemeckého zákazníka, ktorý má za sedačkou pilota    
výsuvnú  vrtuľu poháňanú  benzinovým  motorom.

Na  záver sme poďakovali p, Maťašovi, že nám bola umožnená táto exkurzia s ktorej si určite každý z nás odnáša pekné zážitky.         

nasadáme do autobusu a ideme smer :

 

po krátkom školení sme "vyfasovali" banícku lampu, prilbu a záchrany dýchací prístroj a pracovný plášť

V druhej časti nášho zájazdu sme  navštívili  Hornonitrianský banský skanzen, ktorý  je súčasťou bývalej bani Cigeľ. Pred vstupom do bane sme boli poučený o používaní dýchacích prístrojov, osvetlenia a zachovávaní bezpečnostných pravidiel.
Každý z nás bol vyzbrojený dýchacím prístrojom, osvetlením a oblečený do pracovného plášťa s baníckou prilbou na hlave.
Na povrchu sme nastúpili do banského vláčika a asi po 2.300 metroch sme vystúpili do hnedo-uhoľnej bane. V hĺbke  80 metrov pod povrchom  sme prešli k ťažobnému úseku, ktorý má dĺžku  550 metrov. Sprievodcovia, bývalí baníci nám ukázali kde a ako začína práca baníka. Prakticky nám ukázali funkčnosť ťažobného zariadenia i strojov na úpravu banských chodieb. Tam väčšina z nás pochopila náročnosť baníckeho  povolania, ktoré si vyžaduje  nie iba telesnú zdatnosť, ale i technickú pripravenosť pre obsluhu ťažobných zariadení.
Banský sprievodcovia si veľmi vážili, že z našej skupiny sfáral i 94 ročný Karol Steklý. Poznačili si to do kroniky ako rekord.
Návšteva bane i keď bola časovo a fyzicky náročná nás obohatila o nové zážitky a poznania. Pobyt pod zemou  bol zážitkom pre nás bývalých výkonných letcov, pre ktorých bol pracovný priestor opačný a to niekoľko stovák metrov  nad zemským povrchom.
Na záver predseda našej pobočky p.Kamenický poďakoval naším sprievodcom za odborný výklad a sprievod v bani.
Zájazdu sa zúčastnilo 22 našich  členov.                     

 
 
 
 
 
 
 
 
Hľadať
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky